Bakan Yılmaz, Derik´te Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesinin açılışına katıldı

Bakan Yılmaz, Derik´te Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesinin açılışına katıldı

Mardin´in Derik ilçesinde, geçen yıl terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk anısına yaptırılan Anadolu lisesi açıldı.  Açılış törenine Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak katıldı.  
Bakan Yılmaz, Derik´te Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesinin açılışına katıldı

"Her bir şehit ülkedeki insanların bağını güçlendirmektedir"

 Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz düzenlenen törende yaptığı konuşmada dış güçlerin maşası terör örgütünün bu halka hizmet gelmemesi için kalleşçe bir planla Kaymakam Safitürk´ü şehit ettiğini belirterek, şehidin isminin sadece okulda değil milletin gönlünde de ilelebet yaşayacağını ifade etti.


Teröre verilecek en büyük cevabın, milli birlik ve beraberliği güçlendirmek olduğuna işaret eden Yılmaz, bunu da eğitimle yapabileceklerini dile getirdi. Cehalet ve yoksulluğun ancak eğitimle alt edilebileceğini ifade eden Yılmaz, Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesinde yetişecek gençlerin de bu doğrultuda kendilerine düşeni hakkıyla yerine getireceğini söyledi.


Öğrencilere şimdiden başarılar dileyen Bakan Yılmaz, "Şunu bilsinler ki, bu toprağa düşen her bir şehit, ülkedeki insanların bağını güçlendirmektedir. Ne kadar şehit, bu topraklar o kadar bize vatandır. Onların uğruna can verdiği değerleri daha da güçlendireceğiz, inşallah bayrağımızı da daha yükseğe taşıyacağız." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan törene video konferansla bağlandı

Konuşmaların ardından, törene video konferans sistemiyle bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soylu, Yılmaz ve Bak tarafından Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesinin açılışı yapıldı.


Başbakan Binali Yıldırım´ın mesajının okunduğu törende, şehit Safitürk´ün babası Asım Safitürk´ün gönderdiği video mesaj da gösterildi.


Törende, öğrencilerin üzerinde şehidin fotoğrafıyla "unutmadık, unutmayacağız" yazılı tişörtler giydikleri ve Türk bayrağı armalı şapkalar taktıkları görüldü.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.